
Stiftelsen BalticSea2020 grundades år 2005 av Björn Carlson genom en donation om 500 miljoner kronor. Stiftelsens tillgångar ska finansiera projekt som är åtgärdsorienterade, innovativa och som bidrar till att förbättra och sprida kunskap om Östersjön. Sedan stiftelsen påbörjat sitt arbete år 2006 har styrelsen anslagit mer än 350 miljoner kronor till projekt inom Fiske, Övergödning, Levande kust och Opinion & Film.
BalticSea2020 har ett enda mål: år 2020, när stiftelsens pengar förbrukats, ska de ha bidragit till att vända den negativa utvecklingen i Östersjön.
För det behövs. Annars kommer livskvalitén för de cirka 90 miljoner människor som bor i Östersjöområdet att drastiskt försämras.
Och det går. Det är stiftelsens grundare Björn Carlsons övertygelse. Han vill med sin donation skapa en handlingskraftig aktör som oavsett politik och byråkrati snabbt kan gå in och se till att det som gör skillnad för Östersjön verkligen blir av. De kan gälla lobbying i EU, forskningsprojekt eller praktiska åtgärder.
Mycket har redan gjorts. Sedan starten har BalticSea2020 varit med och påverkat EU:s fiskerilagstiftning, startat fler än 70 projekt för ett friskare hav och livskraftiga rovfiskbestånd och bidragit till att genomföra och publicera mer än 20 vetenskapliga projekt och publikationer. BalticSea2020 har också producerat två tv-dokumentärer och en spelfilm som visats i tolv länder.
Vårt arbete
BalticSea2020 driver projekt under ledning av egen personal inom våra respektive programområden Fiske, Övergödning, Levande kust och Opinion & Film. Därutöver finansierar stiftelsen externa projekt, som forskar på, eller arbetar med konkreta åtgärder för att förbättra miljön i Östersjön.